Mesleki Deformasyon

06 Temmuz 2009

Street Fighter IV ile evinizde Atari salonu keyfi için oyun kolları.

Yazan: Barış Cebeci | Konu: Donanım |Oyun

PC için Street Fighter IV çıktıktan sonra artık evde jetonlu oyun makineleri zamanındaki gibi nostaljik bir oyun zevki almak istediğimden kendime bir arcade joystick aramaya koyuldum. Bu tip oyunların hakkını verebilmek için böyle bir oyun kolu şart. Ancak Türkiye’de çok seçenek yok. Ben iki tane alternatif bulabildim. Biri ucuz ama işinizi görür diğeri ise tam profesyonel turnuvalık bir oyun kolu.

kontorland-8857

Ucuz çözüm: Kontorland 8857 Arcade Joystick.

Kontorland geçen yıl sonuna doğru USB 8857 diye bir oyun kolu çıkarmış. Fiyatı 40-65 TL arasında değişiyor. 8 tuş + 2 tuş  (Start ve Select tuşları). Ve macro tuşları var. Ayrıca titreşimli. 45 TL’ye Beşiktaş Sinanpaşa’dan buldum bir tane ve tabii ki hemen test ettim. :)

Sonuç umduğumdan başarılı çıktı. Her türlü zorlayaıcı hareketi başarıyla yapabiliyorsunuz. Tuşlar da gerektiği gibi iş görüyor ne çok sert ne çok yumuşak. Altındaki 4 vantuz da uygun yüzeyde gerektiği gibi yapışıyor ve en zorlu hareketleri bile rahat yapmanıza olanak veriyor. Henüz ürün yeni olduğundan ne kadar dayanıklı bilemiyorum tabii ama performansı şimdilik gayet iyi. Bu linkte satıldığı çeşitli mağazalara ulaşabilirsiniz.

Desteklediği platformlar: PC, PS2, PS3

Ama ben tam bir oyun performansı istiyorum internetten turnuvalara katılacağım derseniz işte çözüm alttaki oyun kolu:

arcade-x-joystick

Pahalı çözüm: Arcade X Joystick.

Bu joystick tam olarak oyun makinesi meraklıları için üretilen özel bir ürün. MDF kasa’ya orjinal oyun makinesi parçaları takılıyor. Tam bir arcade oyun kolu kopyası oluyor. Kalitesi mükemmel tabii ki. İlk başta biraz sert olsada zamanla yumuşadığını söylüyor yapanlar. Ömür boyu kullanılabilecek bir ürün. Tek kişilik olanı 100 tl cviarı 2 kişilik olanı ise 180 TL civarı. Tuş tipini, sayısını ve kol tipini ayrıca kasa rengini belirleyebiliyorsunuz. Tek dezavantajı şu anda masaya sabitlemek için bir yol bulmanız gerekiyor. Altına kaymaz plastik parçalar yapıştırırsanız sanırım sorun basitçe çözülür.

Desteklediği platformlar: PC, PS3, Xbox360

Buraya tıklayıp gerekli detayları görebilirsiniz. (link güncellendi)

Bu iki çözüm ve internette bulabileceğiniz benzer oyun kolları ile Street Fighter IV oynamak artık eskisi kadar zevkli olacak. Hem de jeton atma derdi olmadan!

Merhaba, Mesleki Deformasyon'a hoş geldiniz. Sitemi beğendiyseniz sayfamı takip etmek için RSS aboneliği başlatabilirsiniz. İyi eğlenceler.

İlgili yazılar:

"Street Fighter IV ile evinizde Atari salonu keyfi için oyun kolları." adlı yazıya 5 yorum var

1 | Eren E.

16 Temmuz 2009 - 09:34

Avatar

Şu alet edevat bende olsun. Sopayı, oryukeni basamayacağım adam yok.

2 | mahmut

31 Ağustos 2009 - 00:50

Avatar

kontorland kolu aldım denedım ama bence hıc ıse yaramıyor.buyuk kol bılyalımıdır nedır dugmelı sago sola zıplama fılan zor oluyor ve hemen gerı ıade ettım.hıc zevkı olmuyor tam manada..

3 | eren

16 Nisan 2012 - 17:36

Avatar

bu aletten temin etmek istiorum yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa çok serwinirim…

4 | Barış Cebeci

16 Nisan 2012 - 18:07

Avatar

Konu içinde link mevcut.

5 | eren

16 Nisan 2012 - 18:25

Avatar

cimri de bulamadım ama tşkler ilgilendiğin için :)

Yorum yapın:

Paylaşım


Kısa kısa

  • 1996'dan beri internette sörf yapıyorum.
  • Web Tasarımı, HTML, CSS, Javascript, yani kısaca "client side" web uzmanlık alanım.
  • Şu an EBİ'de idefix.com, siberalem.com, itiraf.com ve diğer projeler üzerinde çalışıyorum.
Barış Cebeci